ACASA > Inedit din tenis > Sorana Cîrstea, după victoria cu Pliskova: ”Am jucat punct cu punct”

Sorana Cîrstea, după victoria cu Pliskova: ”Am jucat punct cu punct”

sorana cirstea tenis wta beijing

Sorana Cîrstea a fost eroina zilei la Beijing, după ce a reușit să o învingă pe a patra jucătoare a lumii, Karolina Pliskova. Dar nu doar scorul, ci modalitatea în care a obținut victoria a impresionat.

La finalul victoriei obținute cu 6-1, 7-5 în fața cehoaicei, Sorana Cîrstea a declarat că nu a știut că a revenit în setul secund de la 2-5 și 0-40, ceea ce mă bucură, pentru că asta înseamnă concenrare la un jucător de tenis.

Nu m-am gândit la locul ei în clasament, m-am concentrat doar asupra jocului meu. Am mai jucat bine în ultima perioadă, doar că rezultatele nu au venit atât de repede cum speram. Dar am lucrat bine şi, făcând lucrurile în mod corect, întotdeauna am spus că munca grea îşi va arăta în final rezultatele. Antrenorul mi-a spus că am fost condusă cu 5-2 şi 40-0 în setul secund, eu nici nu observasem. Doar am jucat punct cu punct, am încercat să nu mă concentrez asupra scorului. Am încercat doar să joc mingea în mod corect la momentul potrivit şi cred că a funcţionat, pentru că nu am pus nicio presiune pe mine. Nu o văd ca o revenire, pentru că nu ştiam scorul. Dar a fost frumos să termin în două seturi”, a declarat Cîrstea la finalul partidei.

Românca a vorbit puțin și despre adversara ei din sferturi, letona Jelena Ostapenko, pe care o cunoaște bine, ea fiindu-i și partenera de dublu din ultima perioadă. “Este o jucătoare extraordinară, jocacă foarte, foarte bine în ultimul timp, mai ales aici, în Asia. Din nou, trebuie să dau tot ce am mai bun vineri şi să încerc să joc agresiv, iar la sfârşit vom vedea care e mai bună”, a spus Cîrstea.