ACASA > Inedit din tenis > WTA Linz: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală

WTA Linz: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală

sorana cirstea wta tenis

Sorana Cîrstea face un turneu fantastic la Linz. Ea s-a calificat în sferturile de finală.

În optimile de finală ale turneului de la Linz, Sorana Cîrstea, a cincea favorită, a învins-o cu scorul de 7-6 (14), 6-4 pe rusoaica Natalia Vihliantseva, numărul 69 mondial, scor 7-6 (14), 6-4. Primul set a durat o oră şi 20 de minute, iar al doilea 51 de minute.

Următoarea adversară a Soranei Cîrstea va fi principala favorită, slovaca Magdalena Rybarikova. Partida va avea loc vineri.

Tot vineri va avea loc și meciul din sferturile de finală al Mihaelei Buzărnescu. Venită din calificări, aceasta o va întâlni în sferturi pe Belinda Bencic.