ACASA > Grand Slam > Australian Open > Australian Open 2018: Simona Halep, în optimi după un meci de aproape 4 ore!

Australian Open 2018: Simona Halep, în optimi după un meci de aproape 4 ore!

simona halep bucurie australian open

Simona Halep a câștigat în această dimineață probabil cel mai lung meci al carierei. 3 ore și 45 de minute a durat partida cu Lauren Davis, din turul trei de la Australian Open.

Simona Halep, liderul mondial, a câștigat cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13, în fața americancei Lauren Davis, calificându-se pentru a treia oară în carieră în optimile de finală ale Australian Open.

Pentru ca victoria să fie și mai dramatică a fost nevoie ca Simona Halep să salveze trei mingi de meci la scorul de 10-11.

A fost cea mai lungă partidă a turneului de până acum, ea durând trei ore şi 45 de minute.

De asemenea, cu cele 48 de game-uri ale sale, meciul a egalat numărul record de game-uri jucate vreodată la acest turneu în concursul feminin. Acesta fusese stabilit la meciul din sferturile ediției 1996, Chanda Rubin – Arantxa Sanchez Vicario, scor 6-4, 2-6, 16-14.

În faza următoare, Halep va evolua cu australianca Ashleigh Barty sau cu japoneza Naomi Osaka.