ACASA > Grand Slam > Australian Open > Simona Halep și-a aflat adversara din sferturi: ”Este mereu periculoasă”

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturi: ”Este mereu periculoasă”

simona halep melbourne australian open

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale Australian Open. Aceasta este, așa cum spuneau și calculele hârtiei, Karolina Pliskova, a șasea favorită. Meciul va avea loc miercuri.

Învingătoare, mult după miezul nopții în Australia, cu scorul de 6-7, 6-3, 6-2, în fața compatrioatei ei, Barbora Strykova, Karolina Pliskova va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale Australian Open.

Simona Halep o cunoaște foarte bine pe cehoaică, pe care a învins-o de cinci ori în șase meciuri, așa că a prefațat partida: ”Va fi foarte dificil. Pliskova este mereu periculoasă. A jucat foarte bine în aceste zile, dar eu sunt obișnuită cu ea. Am jucat și în urmă cu puțin timp, în Thailanda. Dar acum va fi un meci nou, nu știi niciodată ce se va întâmpla”, a declarat Simona Halep despre Pliskova la conferința de presă de după meciul câștigat cu Naomi Osaka, în optimi.