ACASA > Inedit din tenis > WTA Shenzhen 2018: Simona Halep, debut cu victorie în noul an. Mihaela Buzărnescu, eliminată de Maria Sharapova

simona halep shenzhen

Simona Halep a debutat perfect în noul an. Lider mondial WTA, românca nu a cedat nici un set în primul tur al turneului de la Shenzhen.

Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-4, 6-1 pe americanca Nicole Gibbs, ocupanta locului 110 WTA,în primul tural Shenzhen Open. În optimile de finală, Simona va juca împotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan. Aflată pe locul 91 WTA, asiatica a fost învinsă în singura lor întâlnire disputată până acum, Halep impunându-se cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2, în turul al doilea la Eastbourne, în 2017.

Tot luni, în prima zi a anului, Mihaela Buzărnescu, locul 56 WTA, a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-3, 6-0, de rusoaica Maria Sharapova. Partida a durat o oră şi 20 de minute.

Astfel, avem două jucătoare în optimile de finală ale probei de simplu la Shenzhen, după ce duminică Irina Begu trecuse de primul tur.