ACASA > Inedit din tenis > WTA Shenzhen 2018: Simona Halep, debut cu victorie în noul an. Mihaela Buzărnescu, eliminată de Maria Sharapova

simona halep shenzhen

Simona Halep a debutat perfect în noul an. Lider mondial WTA, românca nu a cedat nici un set în primul tur al turneului de la Shenzhen.

Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-4, 6-1 pe americanca Nicole Gibbs, ocupanta locului 110 WTA,în primul tural Shenzhen Open. În optimile de finală, Simona va juca împotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan. Aflată pe locul 91 WTA, asiatica a fost învinsă în singura lor întâlnire disputată până acum, Halep impunându-se cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2, în turul al doilea la Eastbourne, în 2017.

Tot luni, în prima zi a anului, Mihaela Buzărnescu, locul 56 WTA, a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-3, 6-0, de rusoaica Maria Sharapova. Partida a durat o oră şi 20 de minute.

Astfel, avem două jucătoare în optimile de finală ale probei de simplu la Shenzhen, după ce duminică Irina Begu trecuse de primul tur.

One thought on “WTA Shenzhen 2018: Simona Halep, debut cu victorie în noul an. Mihaela Buzărnescu, eliminată de Maria Sharapova