ACASA > Inedit din tenis > Foto > ATP Acapulco: Juan Martin del Potro, noul campion. El urcă pe locul 8 în lume

ATP Acapulco: Juan Martin del Potro, noul campion. El urcă pe locul 8 în lume

del potro trofeu acapulco 1

Argentinianul Juan Martin del Potro, unul dintre jucătorii de tenis care s-a chinuit de-a lungul timpului cu tot felul de operații doar pentru a putea juca în continuare, a obținut cel mai important succes din ultimii patru ani și jumătate.

Del Potro s-a impus în finala turneului ATP de la Acapulco, învingându-l în finală, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sud-africanul Kevin Anderson.

Victoria, prima din 2018, l-a adus pe sud-american la a șaptea victorie din tot atâtea meciuri cu sud-africanul, dar i-a adus și punctele necesare pentru a face schimb de locuri cu acesta. Mai precis, de luni Del Potro va urca pe locul 8, iar Anderson va coborî pe locul 9 în clasamentul ATP.

În carieră, Juan Martin del Potro a cucerit 21 de titluri de simplu, cel mai important fiind, desigur, cel obținut la US Open, în 2009.

del potro trofeu acapulco
Juan Martin del Potro, cu para aurită și sombrero-ul original câștigate după finala de la Acapulco