ACASA > Inedit din tenis > Serena Williams continuă seria victoriilor. A urcat 800 de locuri în clasamentul WTA. Iată pe ce poziție a ajuns

serena williams

Serena Williams continuă seria victoriilor la Indian Wells. Ea s-a calificat în turul al treilea fără să piardă vreun set. Acest rezultat o va aduce, în Top 500 WTA.

În turul secund de la Indian Wells, Serena Williams a învins-o cu scorul de 7-6, 7-5, pe olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 29. Totul a durat o oră şi 52 de minute.

În urma celor două victorii obținute la Indian Wells, fostul lider WTA și-a asigurat deja 65 de puncte, cu ajutorul cărora va urca măcar 829 de locuri în clasamentul mondial. Ea dispăruse din ierarhii, deoarece trecuseră 12 luni de la ultimul meci oficial. Acum, după calificarea în turul al treilea, ea va reintra direct în Top 500. Dacă luni ar fi publicat clasamentul WTA, ceea ce nu se va întâmpla, căci următoarea ierarhie mondială fi  publică după terminarea Indian Wells, adică pe 19 martie, Serena ar ocupa locul 495 în lume.

Ca să vă dați seama ce înseamnă asta, vă spun că doar 21 de românce se află înaintea Serenei în ierarhia mondială. Și ele joacă tot sezonul pentru a strânge puncte.

În următorul meci, Serena Williams va avea o întâlnire emoționantă. Ea va juca împotriva surorii ei, Venus, cea care tocmai a învins-o în turul secund pe Sorana Cîrstea.

Serena şi Venus vor juca pentru a 29-a oară una împotriva celeilalte. Serena conduce cu scorul de 17-11 în întâlnirile directe, câştigând şi ultima partidă pe care au disputat-o, anul trecut, în finala de la Australian Open, încheiată cu scorul de 6-4, 6-4.