ACASA > Inedit din tenis > WTA Istanbul 2018: Irina Begu s-a calificat în sferturi

WTA Istanbul 2018: Irina Begu s-a calificat în sferturi

irina begu australian open

Irina Begu a demonstrat încă o dată că se simte perfect pe zgură. Ea a ajuns în sferturi la Istanbul.

În optimile de finală ale turneului de la Istanbul, Irina Begu, cap de serie numărul 7, a învins-o cu scorul de 6-4, 6-4 pe Christina Mchale, într-o oră şi 46 de minute.

Următoarea adversară a Irinei va fi câştigătoarea meciului dintre croata Donna Vekic şi australianca Ajla Tomljanovic. Ca fapt divers, ambele sunt iubitele unor jucători cunoscuțidin ATP: Stan Wawrinka, respectiv Nick Kyrgios.

Dacă va ajunge în semifinale – meciul din sferturi va avea loc vineri – Irina va reveni pe locul 36 în lume. Acum, ea ocupă poziția a 41-a, după ce i s-au scăzut 80 de puncte la începutul săptămânii.