ACASA > Romani > Feminin > Alexandra Dulgheru > Roland Garros 2018: Alexandra Dulgheru a obţinut o victorie mare. E la prima calificare în turul 2 la un Grand Slam din 2016

Alexandra Dulgheru va juca dupa doi ani pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam

Alexandra Dulgheru este, probabil, una dintre cele mai mari luptătoare din tenisul românesc. Ea s-a calificat în turul secund la Roland Garros 2018, turneu la care a pornit în calificări şi la care a jucat până acum doar meciuri de trei seturi şi de aproape trei ore.

În primul tur al turneului de la Roland Garros 2018, Alexandra Dulgheru a învins-o cu scorul de 5-7, 7-6, 6-3 pe Christina McHale, din SUA. A fost un meci început duminică şi întrerupt înaintea setului decisiv de întuneric. Reluat azi, ultimul set a durat cât un meci în sine, o ore şi două minute. Per total, după trei ore şi 14 minute, Alexandra Dulgheru a reuşit să obţină punctul victoriei şi să se caliice în turul secund.

CITEŞTE ŞI: Calificare istorică pentru Mihaela Buzărnescu în turul secund la Roland Garros 2018

A fost o victorie plină de emoţie pentru Alexandra, o jucătoare care a ervenit până acum în tenisul mare de câteva ori după operaţii care pentru mulţi ar fi însemnat finalul carierei. Pentru Dulgheru, aceasta e prima victorie pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam din ultimii doi ani. Ultima dată se calificase înt urul secund al unei asemenea competiţii la Australian Open 2016.

Următoarea adversară a Alexandrei Dulgheru la Roland Garros 2018 va fi a 25-a favorită, estonianca Anett Kontaveit. Meciul va avea loc peste două zile, chiar de ziua de naştere a Alexandrei, care va împlini 29 de ani.