ACASA > Inedit din tenis > WTA Nurnberg: Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi după un meci maraton

WTA Nurnberg: Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi după un meci maraton

Sorana Cirstea s-a calificat in optimi la Nurnberg

Sorana Cîrstea s-a calificat după un meci maraton în optimile de finală ale turneului WTA de la Nurnberg.

În primul tur al turneului WTA de la Nurnberg, Sorana Cîrstea a învins-o, cu scorul de 2-6, 7-6 (3), 7-6 (5), pe germana Andrea Petkovic. Partida a durat două ore şi 40 de minute. În optimile de finală, Sorana, care e cap de serie numărul 6, va juca împotriva americancei Madison Brengle.

Tot azi, Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Strasbourg, dar şi în semifinalele de dublu ale aceleiaşi competiţii.