ACASA > Inedit din tenis > ATP Halle 2018: Roger Federer a salvat două mingi de meci și e în sferturi

ATP Halle 2018: Roger Federer a salvat două mingi de meci și e în sferturi

Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala la Halle 2018

Elvețianul Roger Federer a reușit să se califice în sferturile de finală ale turneului de la Halle 2018, dar după un meci dramatic.

Federer a salvat două mingi de meci înainte de a-l învinge cu scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (7), pe francezul Benoit Paire, ocupantul locului 48 ATP. Partida a durat aproape două ore, iar Federer a salvat două mingi de meci în tie-break-ul decisivului, înainte de a se impune.

În sferturile de finală, Federer va evolua cu australianul Matthew Ebden. Dacă va reuși să cucerească pentru al doilea an consecutiv titlul la Halle și a noua oară în carieră, Roger Federer va rămâne pe primul loc în clasamentul ATP. Elvețianul a ajuns la 18 victorii consecutive pe iarbă.