ACASA > Grand Slam > Roland Garros 2018: Simona Halep s-a calificat în optimi. Irina Begu a fost eliminată

Simona Halep, in primul tur la Roland Garros 2018

Simona Halep continuă cursa spre titlul de la Roland Garros 2018. Ea s-a calificat în optimile de finală.

În turul al treilea de la Roland Garros 2018, Simona Halep a învins-o cu scorul de 7-5, 6-0 pe germana Andrea Petkovic. În total, meciul a durat o oră şi 28 de minute.

Următoarea advresară s Simonei Halep va fi belgienca Elise Mertens, favorita 16. Cele două au mai jucat o singură dată, în acest an, în turul doi la Madrid, când românca s-a impus, scor 6-0, 6-3.

Simona Halep, declarații la Roland Garros 2018

După terminarea partidei, care a avut loc pe teren 18, nu pe unul central, Simona Halep a declarat: “M-am aşteptat la un meci greu, am mai jucat cu ea, a fost o bătălie grea în primul act, psihologic m-am bucurat că am câştigat primul set. Este o adevrsară redutabilă. E ceva fabulos că atâţia oameni au venit să mă vadă pe terenul 18, au fost mulţi români, este minunat”, a declarat Halep la Eurosport după ce a obținut calificarea.

Irina Begu, eliminată la Roland Garros 2018

Irina Begu, numărul 40 mondial, a părăsit turneul de la Roland Garros 2018. În turul al treilea, ea a fost învinsă, de sportiva franceză Caroline Garcia, locul 7 mondial, care s-a impus cu 6-1, 6-3. Meciul a durat o oră şi 20 de minute.