ACASA > Inedit din tenis > WTA Cincinnati 2018: Simona Halep, pentru a patra oară în semifinale. De la ce oră va avea loc meciul cu Sabalenka

Simona Halep a sprintat spre finala Rogers Cup de la Montreal 2018

Simona Halep este de neoprit, ca un adevărat lider mondial. Ea s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în semifinalele turneului de la Cincinnati, după ce a câștigat două meciuri în opt ore. Partida cu Sabalenka va avea loc în această seară, de la ora 23.00.

Vineri a fost o zi foarte plină pentru Simona Halep. Mai întâi, jucătoarea noastră a intrat pe teren pentru meciul din optimile de finală, contra australiencei Ashleigh Barty. Pe care a învins-o cu 7-5, 6-4. Apoi, după doar cinci ore, a venit momentul sferturilor de finală, iar Simona a avut o revenire de mare campioană. Condusă cu 4-1 în primul set de ucraineanca Lesia Ţurenko, Simona a câștigat 10 game-uri la rând și s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1.

Cred că atitudinea este bună. Nu renunţ. Lupt pentru fiecare minge. Alerg pentru fiecare minge. Rămân foarte concentrată. Şi atunci când mă simt astfel, simt că refuz să pierd. Asta îmi dă multă putere să merg mai departe”, a spus Halep după meci.

În semifinale, Simona Halep va juca diseară, de la ora 23.00, cu surpriza acestei ediții, belarusa Arina Sabalenka. Meciul va fi televizat pe Digi Sport.

Românca a câșigat unica întâlnire directă cu aceasta, la Shezhen, iar Simona Halep era încrezătoare: “Sabalenka este are multă încredere în ea acum şi a învins multe jucătoare bune. Dar, în acelaşi timp, sunt încrezătoare. Va fi o mare provocare pentru mine după atât de multe meciuri. Va fi dificil, dar sunt aici ca să joc şi sper să câştig”, a afirmat ea.