ACASA > Inedit din tenis > WTA Rogers Cup 2018: Simona Halep a câștigat două meciuri în 6 ore și e în sferturi. ”Nu a fost o zi ușoară, dar a fost frumoasă”. Iată cu cine va juca

Simona Halep si bucuria victoriei la Montreal Rogers Cup 2018

Simona Halep a demonstrat joi, la Montreal, de ce este liderul mondial și de ce este atât de respectată în circuit. Nevoită, din cauza ploii, să joacă două meciuri la un interval de câteva ore, ea nu s-a plâns, nu a cedat și a ajuns în sferturile de finală ale Rogers Cup 2018.

După ce a trecut de Pavliuchenkova în trei seturi în turul secund, la capătul a peste două ore, Simona a avut doar vreo trei ore de pauză până la meciul din optimile de finală contra americancei Venus Williams. Acest meci a fost însă mai ușor decât primul, românca impunându-se cu scorul de 6-2, 6-2.

“Cred că nu a fost ziua ei cea mai bună, dar am simţit că trebuie să stau concetrată la fiecare minge, nu conta scorul, a trebuit să fiu concentrată la fiecare punct. Cred că am jucat bine şi cred că pentru amândouă a fost o zi grea. O să dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi uşoară, dar a fost frumoasă cu două victorii. Este extraordinar să fiu din nou în sferturi aici şi vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit. De fecare dată când joc, tribunele sunt pline. Mă bucur de timpul petrecut pe acest teren frumos, abia aştept să joc mâine şi să fac un meci bun”, a declarat Halep, la interviul de pe teren, după meicul cu Williams.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi Caroline Garcia, numărul 6 mondial. Meciul va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 1.30, ora României. Halep conduce cu 4-1 în întâlnirile directe cu Garcia.