ACASA > Inedit din tenis > WTA Rogers Cup Montreal 2018: Sorana Cîrstea a egalat scorul întâlnirilor directe cu Monica Niculescu. Iată de câte ori s-au întâlnit în WTA

Sorana Cirstea la BRD Bucharest Open

Sorana Cîrstea a câștigat duelul româncelor din primul tur al turneului de tenis de la Montreal. Ea a egalat scorul întâlnirilor directe cu Monica Niculescu.

În primul tur al Rogers Cup 2018, la Montreal, Sorana Cîrstea a învins-o cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, după două ore şi 14 minute, pe Monica Niculescu. Aceasta din urmă venise din calificări.

În urma acestei victorii – a treia consecutive obținută în WTA în fața Monicăi Niculescu – Sorana Cîrstea a egalat scorul meciurilor directe din circuitul profesionist feminin: 5-5.

În turul secund, Sorana Cîrstea va juca împotriva americancei Venus Williams, cap de serie numărul 13, care a trecut de compatrioata ei, Caroline Dolehide, cu scorul de 7-5, 6-1.

Tot în primul tur a jucat și Irina Begu. Din păcate ea a fost învinsă cu scorul de 6-3, 1-6, 7-5, după două ore şi 47 de minute, de a 15-a favorită, australianca Ashleigh Barty.