ACASA > Inedit din tenis > Simona Halep a confirmat prezența la Palermo

Simona Halep a confirmat prezența la Palermo

Simona Halep își arată bucuria după victoria din primul tur de la Australian Open 2020

La aproape patru luni după izbucnirea pandemiei cu noul Coronavirus, tenisul pare să revină la viață. După îndelungi așteptări privind calendarul ei competițional, Simona Halep a confirmat în cele din urmă prezența la Palermo, primul turneu la care va participa dupa pauza forțată.

Ultimul turneu la care Simona a participat a fost cel din Dubai, desfășurat la începutul lunii martie. “Sunt foarte încântată să-mi anunț prezența la Palermo. Sper să am parte de o săptămână grozavă acolo.” a declarat jucătoarea româncă prin intermediul rețelelor de socializare.

În vârstă de 28 de ani, Simona Halep ocupă actualmente locul secund în clasamentul WTA, fiind devansată doar de australianca Ashleigh Barty. După pauza forțată de pandemia de Coronavirus, Halep și-a retușat din mers obiectivele din acest sezon. Compatrioata noastră va încerca să câștige din nou Roland Garrosul, turneu pe care l-a câștigat în 2018, după o finală de senzație cu Sloane Stephens.

Simona Halep a fost printre primele persoane din lumea tenisului care și-au exprimat îngrijorarea vis-a-vis de organizarea US Openului. Dată fiind situația Coronavirusului din Statele Unite ale Americii, constănțeanca a declarat forfait ediției din acest an a prestigiosului turneu de la Flushing Meadows.

Anunțul privind participarea la turneul de la Palermo vine la fix un an după ce jucătoarea româncă s-a impus în finala de la Wimbledon disputată împotriva Serenei Williams, meci în care s-a impus în minimul de seturi posibile, 6-2, 6-2. Alături de succesul din iarba londoneză, în palmaresul Simonei Halep mai regăsim încă un grand slam, cel mai sus menționat, din 2018 de la French Open, dar și alte 18 turnee câștigate la simplu.

Ediția din acest an a turneului de la Palermo va avea loc în perioada 3-9 august și se va juca pe zgură. Campioana în exercițiu a turneului din Sicilia este elvețianca Jil Teichmann.