
Liderul clasamentului mondial, belarusa Victoria Azarenka, s-a calificat cu mari emoţii în turul al treilea al turneului de la Indian Wells. Belarusa a avut nevoie de 3 ore pentru a o elimina pe nemţoaica Mona Barthel, pe care a învins-o cu 6-4, 6-7 (4), 7-6 (8), după un adevărat thriller. Nici nu putea fi altfel, din moment ce belarusa conducea cu 6-4, 5-1 în momentul în care adversara ei a dat drumul la joc şi a câştigat 10 din următoarele 12 game-uri şi salvând o minge de meci în setul 2, la 5-4 pentru Azarenka!
AICI vedeţi ce a făcut Sorana Cîrstea în turul 2 şi ce românce joacă azi la Indian Wells
Condusă cu 4-1 în setul decisiv, Azarenka a avut, la rândul ei, o revenire de senzaţie şi până la urmă a reuşit să se califice în turul al treilea. Chiar dacă Barthel a câştigat cu un punct mai mult decât ea: 127-126! Iar strigătul de la final, surprins de fotoreporteri, devine justificat.