ACASA > Poza zilei > POZA ZILEI, 14 martie 2012: Ana Ivanovic şi explozia de bucurie de după victoria cu Wozniacki

Ana Ivanovic la finalul meciului castigat cu Wozniacki

Ana Ivanovic a reuşit să obţină una dintre cele mai importante victorii ale sale din ultima perioadă. Ea a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-2, pe fostul lider mondialldaneza Caroline Wozniacki, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells. Explozia de bucurie e firească, deoarece Ana nu o mai învinsese pe Caroline din urmă cu 4 ani, de la roland Garros! De atunci, cele două prietene se mai întâlniseră de două ori – ultima dată la dubai, în februarie – şi de fiecare dată Wozniacki se impusese în două seturi.

În urma acestei înfrângeri, Wozniacki va pica din Top 5 mondial, ea fiind deţinătoarea titlului.

În sferturile de finală, Ivanovic va juca împotriva franţuzoaicei Marion Bartoli, care a trecut cu 6-1, 6-4 de Safarova. Învingătoarea acestui meci va juca în semifinale cu câştigătoarea partidei Kirilenko – Sharapova.
În celelalte două sferturi de finală se vor disputa meciurile: Victoria Azarenka – Agnieszka Radwanska (poloneza a pierdut anul acesta doar în faţa belarusei!) şi Angelique Kerber – Li Na.

Vedeţi în continuare toate rezultatele înregistrate la Indian Wells, în concursul feminin