ACASA > Competitii echipe > Cupa Davis > POZA ZILEI, 7 aprilie 2013: Serbia a câștigat dramatic, cu 15-13 în decisiv, meciul de dublu cu SUA din Cupa Davis

Bozoljac si Zimonjic in timpul meciului cu SUA, de la Boise

Frații Bryan uneori nu pot face nimic atunci când se joacă împotriva lor cu inima. S-au convins de asta pe propria piele aseară, la Boise, acolo unde liderii mondiali au fost învinși cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (1), 5-7, 4-6, 15-13 de cuplul sârb Ilija Bozoljac/ Nenad Zimonjic.

O victorie obținută, așa cum spuneam, cu inima, o victorie obținută după 4 ore și 23 de minute de jos, o victorie care aduce scorul general la 2-1 pentru Serbia. Merită remarcat un lucru, în afara declarației lui Bob Bryan: ”Trebuie să ne scoatem pălăria în fața adversarilor noștri”.

Ceea ce trebuie remarcat este că, deși Novak Djokovic și-a dorit să joace, decizia de a forma echipa i-a aparținut căpitanului nejucător, Bogdan Obradovic. Care nu i-a folosit alături de Zimonjic, specialistul de dublu din echipă, nici pe Djokovic, nici pe Troicki, ci pe un jucător care e pe locul 1.150 la dublu! ”A fost o decizie foarte grea. Am vrut să îi am proaspeți pe Nole și Victor pentru meciurile de simplu, așa că, după ce am vorbit cu jucătorii, am decis să îl introduc pe Bozoliac. Nenad e un jucător mare de dublu, care a avut însă un a greu, pentru că a tot schimbat partenerii”, a spus Obradovic.

Azi se joacă ultimele două meciuri de simplu din cadrul confruntării.

Și în celelalte meciuri din sferturile de finală calificata se va decide azi. La Vancouver, Canada conduce cu scorul de 2-1 Italia, la Buenos Aires Argentina are 2-1 cu Franța, iar la Astana Uzbekistan e condusă cu 2-1 de Cehia.

OFERTA ZILEI la EMAG: Acest aparat foto digital Fujifilm are o reducere de aproape 50% si costa 599 de lei

Novak Djokovic e un mare jucator de echipa. A fost primul care a sarit in bratele lui Bozoljac

Ligo.ro

7 thoughts on “POZA ZILEI, 7 aprilie 2013: Serbia a câștigat dramatic, cu 15-13 în decisiv, meciul de dublu cu SUA din Cupa Davis

1. Pe langa tepele pe care mi le-a tras la pariuri, pe Bozoljac mi-l amintesc dintr-un meci de la Wimbledon, jucat impotriva lui Federer. Imi aduc aminte ca a dat cateva retururi direct in arbitrii de linie 🙂

1. intreaba-ma pe mine cand e vorba de roger! 🙂
      a fost in 2010, cand roger era cat pe ce sa iasa din primul tur cu falla, cred ca doar la meciul cu benneteau de anul trecut am mai tremurat asa ca atunci, apoi cu bozoljac meciul a fost in turul 2 si sarbul i-a luat un set, setul 2, de fapt roger l-a cedat, pentru ca apoi sa piarda in sferturi cu vesnic dusmanul meu berdich