
Raluca Olaru și rusoaica Valeria Solovieva au fost învinse în finala de dublu a turneului WTA de la Katowice.
Raluca și partenera ei pierdut cu scorul de 6-4, 7-5 meciul cu ibericele Lara Arruabarrena/ Lino Lourdes Dominguez. Aceasta a fost prima finală WTA de dublu disputată de Raluca Olaru de la victoria de acum doi ani, de la Acapulco.

Pacat ptr parcursul lor!
din pacate, nu le-a cobit de bine digi sport
as vrea sa vad acum cu ce erata vin, adica asa ar fi normal sa vina cu o rectificare, pentru ca nu a fost jurnal de stiri in care sa nu spuna asta, ca au castigat deja finala
nu o sa mai spuna nimic. SI au scapat. Sau, daca dau stirea nu vor spune nimic de greseala de ieri, caci sansele ca oamenii care au vazut ieri stirile sa vada si diseara stirile sunt destul de mici. Ca doar nu sta lumea doar pe Digisport. Si daca baga stirea pe la final sigur nu va sesiza multa lume. Asa, daca ei spun: am gresit, sesizeaza si oamenii care nu au vazut stirile de ieri si nu au nici un interes
da, e si asta un mod de a trata telespectatorii, chiar daca sansele ca cineva sa vada stirile si ieri si azi sunt destul de mici, intr-adevar, uite ca eu le vad pt ca imi place cum sunt organizate, si dau stiri din ft multe sporturi
dar nu toata lumea se uita la tenis si doar cine este interesat sesizeaza greseala
nu fac ei multe greseli, dar uneori mai dau cu bata-n balta
Victorii wta dublu “romanca/straina” sunt mai multe:
2008 Olaru/Savchuk Tashkent
2011 Olaru/Koryttseva Acapulco
2009 Niculescu/Kleybanova Budapest
2010 Gallovits/Mirza Guangzhou
2011 Gallovits/Medina Garrigues Bogota
2008 Cirstea/Pavlyuchenkova Fes
2008 Cirstea/Erakovic Luxembourg
2010 Cirstea/Medina Garrigues Estoril
2011 Cirstea/Brianti Dallas
Se pare ca ramane o singura victorie wta dublu – romance de la 2012 Hobart Begu/Niculescu.
…………………….
In finala ratata avem :
Begu/Cadantu 2012 Fes;
Cirstea/Niculescu 2008 New Haven
Begu/Niculescu 2012 Luxembourg
Olaru/Solovyeva 2013 Katowice
Katowice
Vinci – ce tanara e italinca ! Doreste in top10, acolo au fost Pennetta, Schiavone si azi Errani.
Saracuta Kvitova ! Are forma destul de mare – e in evidenta mai ales burtica.
(Aoleo ! Kvitova – e in mare forma ? A pierdut la rand cu Mladenovic(87)- Paris, cu Robson(53)-AO, cu Pavlyuchenkova(36)- Brisbane, cu Flipkens(28)-Miami, cu Cibulkova(15)-Sydney, cu Kirilenko(15)-Indian Wels. Atat este #8 Kvitova de la 1.1.2013 si azi tot #8. )
Vinci – Kvitova 7-6; 6-1
# 12 Roberta Vinci – cea mai buna pozitie in clasament.
Felicitari !