
Elvețianul Stan Wawrinka a fost eroul zilei de ieri de la Roland Garros. El l-a învins, la capătul unui meci care a durat 4 ore și 16 minute, pe francezul Richard Gasquet.
Wawrinka s-a impus cu scorul de 6-7, 4-6, 6-4, 7-5, 8-6 și și-a asigurat un loc în sferturile de finală, acolo unde va juca împotriva spaniolului Rafael Nadal, în fața căruia nu a câștigat niciodată în cele 9 meciuri directe.
Nu am emotii 9-0 are in fata lui Stan ultima victorie la Madrid 😉 sper sa ii faca un cadou Haas sau Ferrer(Tsonga nu cred) ca tot a fost ziua lui si nu strica sa vina cu intarziere!
da, nu ti-e frica de stan, dar ce meci am vazut!
cel putin de la mijlocul setului 4, a fost pur si simplu un festival de winners, un adevarat concurs de backhand-uri castigatoare, in lung de linie, in cros, oriunde, amandoi cu o mana, au fost doar din partea lui stan 92 de lovituri castigatoare, putine greseli spre final de meci, de ziceai ca atunci incepe meciul, desi gasquet abia mai mergea….ce sa mai, unul dintre cele mai frumoase meciuri de aici de la paris anul asta
iar in ce priveste cadoul…..haas nu cred ca mai reuseste un meci ca cel de la miami, e si alta suprafata, are si 35 de ani, asa cum ft elegant a tinut sa-i aminteasca djokovic in interviul din studioul game set si mats, sarbul o sa vrea sa se razbune, a trecut si supararea cu decesul primei lui antrenoare si oricum telul lui declarat este sa castige roland garros, deci nu cred ca se incurca de data asta cu haas
si nici nu vreau atat timp cat nadal e inca in turneu
eu vad un meci echilibrat intre tsonga si roger, macar si pt faptul ca tsonga implica ft mult publicul si presiunea pe roger va fi si mai mare, de oboseala lui roger nu mai vorbesc
si nici nu cred ca roger are vreo dorinta asa mare sa mearga mai departe, ma rog, daca se poate, e un bonus
dar ce imi place mie cel mai mult – si ma simt atat de bine – este ca va doriti sa-l vedeti pe roger eliminat! asta e un mare compliment pt el, sa stii, tare as vrea sa stie si el asta, cred ca i-ar da o mare satisfactie, orgoliul lui ar fi gadilat la maxim
hai, sa vedem niste meciuri frumoase si cel mai bun azi sa castige