SUNTETI AICI
ACASA > Romani > Masculin > Andrei Pavel > Echipa României de Cupa Davis: Hănescu, Ungur, Copil, Tecău şi Ciorcilă

Echipa României de Cupa Davis: Hănescu, Ungur, Copil, Tecău şi Ciorcilă

Marius Copil si Andrei Pavel in vestiar la Brasov


A fost anunţată componenţa echipei de Cupa Davis a României care va juca, în perioada 31 ianuarie – 2 februarie 2014, în Ucraina, în primul tur al Grupei I, zona Euro-Africană.

Din păcate, aşa cum veţi observa, din echipă lipseşte Florin Mergea. Căpitanul nejucător Andrei Pavel a convocat următorii jucători: Adrian Ungur, Victor Hănescu, Marius Copil, Horia Tecău şi Patrick Ciorcilă. Partida va avea loc în localitatea Dnipropetrovsk. Dacă România va trece de această partidă, atunci va juca, pe teren propriu, contra Suediei, în perioada 4-6 aprilie. Învingătoarea acestui din urmă meci va merge în barajul de promovare în Grupa Mondială.

România şi Ucraina se vor întâlni pentru a doua oară în Cupa Davis, după ce în 2010 “tricolorii” s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-1, tot în Grupa I. Dacă va trece de Ucraina, România va întîlni în turul doi, pe teren propriu, reprezentativa Suediei, care nu are adversar în primul tur. Meciurile ar urma să aibă, cel mai probabil, în perioada 4-6 aprilie 2014. Dacă va cîştiga întîlnirile cu Ucraina şi Suedia, România va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială.

15 thoughts on “Echipa României de Cupa Davis: Hănescu, Ungur, Copil, Tecău şi Ciorcilă

    1. valeu, dar de ce? a murit cineva? dezastru e ce s-a intamplat cu avionul in care au murit 2 oameni! de ce e dezastru? daca stii pe cineva mai capabil, numeste-l!

  1. ihaaa :)) . Stakhovsky nu participa iar Nedovyesov va reprezenta Kazahstanul de anul asta 😀 . Chiar si daca participa Dolgopolov, cu Hanescu si Copil la simplu ar trebui sa trecem 😀 – Baraj Grupa Mondiala – Here we come 😀

  2. Urat din partea celui care nu l-a chemat!Capul sus Florine vei demonstra ca meriti cu niste turnee castigate 😉

Leave a Reply

Top