
Simona Halep, a doua jucătoare a lumii în acest moment, s-a calificat fără probleme în turul al treilea la US Open.
Halep, cap de serie numărul 2 al turneului american, a învins-o cu scorul de 6-2, 6-1 pe cehoaica Jana Cepelova. Următoarea ei adversară va fi, vineri, învingătoarea meciului dintre Shahar Peer şi Mirjana Lucic Baroni.
Tot azi, Simona a scăpat de posibila adversară din semifinale: poloneza Agnieszka Radwanska, a patra favorită a turneului, a fost învinsă cu scorul de 6-3, 6-4 de chinezoaica Shuai Peng.