
În mod tradițional, la turneele de Grand Slam tragerea la soți a meciurilor de pe tablourile principale este precedată de o ședință foto în care deținătorii trofeelor pozează cu cupele cucerite cu un an înainte, ca un gest simbolic de repunere în joc a acestora.
Nici 2015 nu a făcut excepție, la Melbourne Li Na și Stan Wawrinka venind cu trofeele cucerite anul trecut și, evident cu zâmbetul pe bune. Chinezoaica are și un motiv suplimentar de bucurie.
În ceea ce privește tragerea la sorți, jucătoarele noastre au primit adversare dificile pentru primele tururi.