ACASA > Romani > Feminin > Elena Bogdan > Sorana Cîrstea, prima victorie în 2015: e în sferturile de dublu la Midland

Sorana Cîrstea, prima victorie în 2015: e în sferturile de dublu la Midland

sorana cirstea australian open tenis

Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea are un început de an dificil, nu atât din cauza înfrângerilor – ele fac parte din sport – cât din cauza durerilor de la umăr, care o țin într-o permanentă incertitudine dacă să se opereze sau nu.

Pe un cer plin de nori, Sorana are și un motiv de bucurie: a câștigat primul meci din acest an. La dublu, alături de cehoaica Eva Hrdinova. Cele două, cap de serie 2 pe tabloul de dublu de la Midland, turneu ITF dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari, au învins în primul tur, cu scorul de 7-5, 6-4, perechea americană Caroline Dolehide/ Lauren Embree. Următoarele adversare ale lor vor fi Julie Coin și Emily Webley-Smith.

În cadrul aceluiași turneu, Elena Bogdan a fost eliminată în sferturile de finală la dublu. Ea și americanca Nicole Melichar, favorite 3 ale competiției, au fost învinse cu scorul de 3-6, 6-3, 10-8 de americancele Weinhold/ Whoriskey.