ACASA > Romani > WTA Beijing: Sorana Cîrstea știe cu cine va juca în sferturi – cu partenera ei de dublu

sorana cirstea beijing tenis

Sorana Cîrstea a aflat mai repede decât credea numele adversarei din sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing: letona Jelena Ostapenko.

Campioana din acest an de la Roland Garros, Jelena Ostapenko a beneficiat în optimile de finală de la Beijing de abandonul favoritei locale, Shuai Peng, care s-a retras la scorul de 0-3, din cauza unor probleme medicale la genunchi. Astfel, în sferturi vom avea parte de un meci foarte interesant, între Sorana Cîrstea în formă maximă și letona care a șocat anul acesta prin rezultatele ei și care tocmai a reușit calificarea la Turneul Campioanelor.

Până acum, cele două au mai fost adversare o singură dată ca adversare, în turul al doilea al US Open, când letona s-a impus cu 6-4, 6-4. Dar ele s-au mai întâlnit ca partenere, căci de la o vreme fac pereche în concursurile de dublu. Așa că va fi un meci cu totul special, în care nu pot decât să sper că Sorana va confirma forma bună și se va califica în semifinala în care ar putea să joace contra Simonei Halep.