ACASA > Grand Slam > Australian Open > Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open!

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open!

Simona Halep si explozia de bucurie dupa victoria cu Jankovic

Calificare senzațională a Simonei Halep în sferturile de finală la Australian Open!

Halep a învins-o în optimile de finală, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-0, pe Jelena Jankovic și și-a stabilit cea mai bună performanță personală într-un turneu de Grand Slam. Momentul decisiv al meciului a fost primul game al setului trei, câștigat de Simona cu break după 18 minute de joc de un dramatism incredibil!

Următoarea adversară a Simonei va fi slovaca Dominika Cibulkova, cea care a reușit surpriza zilei de azi, învinigând-o cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1 pe a patra favorită, rusoaica Maria Sharapova. Scorul general a întâlnirilor directe este de 2-1 pentru Cibulkova (24 WTA), care s-a impus ultima oară anul trecut, pe hard, la Indian Wells.